Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady na výchovu víccvik,krmení,.....psa

17. 8. 2006

Péče a chov

Výběr psa

Děti chtějí psa: přemýšlejte nad tím, jaké vaše děti jsou. Pejsek je může po čase přestat bavit a budete to vy, kdo se bude o něho starat a chodit s ním na procházky. Děti jsou do každého nápadu velmi nadšené, ale obvykle nejsou připraveni na zodpovědnost, která s pořízením domácího mazlíčka příjde. Děti můžou být přiliš malé, aby začali cvičit psa alespoň základním povelům. I když jste přesvědčeni, že se děti budou o pejska starat, připravte se na to, že jídlo, hračky a návštěvy veterináře nejsou zadarmo. Jestli psa nechcete vy, tak ho dětem nedovolujte, spousta zodpovědnosti připadne na vás.

Pes pro ochranu:Od psa, pořízeného pro ochranu, by jste taky měli očekávat, jakým způsobem vás bude chránit. První verze je, že pes zaštěká a tím vás upozorní třeba na nečekaného hosta. Druhá verze je, že pes zaštěká a přitom napadne. Pořídit si psa na obranu i útok znamená velké úsilí s jeho vycvičením. Špatně vycvičený pes, může špatně předvídat, nebo nemusí odhadnout situaci. Z toho potom vzniká spousta problémů s bezdůvodným napadáním. Problémy se samozřejmě přenesou na vás, protože vy jste za psa zodpovědní. Někdy za problémovým psem nestojí špatný výcvik, ale jeho povaha nebo traumata z mládí.

Než si donesu domů štěně

štěně doma

Každé štěně vám může z domova udělat rozkousané hnízdečko během chvilky. Když jsme s ním, tak na něho dáváte pozor, nenudí se a je středem pozornosti. Riziko vzniká, když odejdete z domova, štěně zůstane samo a začne se nudit. Popřemýšlejte, jakým způsobem ochráníte ho i sebe, aby nedošlo k zbytečným škodám. Zajistěte si domov tak, aby byl bezpečný. Při odchodu na kratší chvíli můžete štěně zavřít do větší přepravky pro psy. Toto by se ale nemělo dít v delších časových interavalech, protože to může být pro štěně velmi traumatické.

Na co si dávat pozor: vypnout elektrické spotřebiče, elektrické šňůry dejte z dosahu psa,rádi je koušou. Pozor na ubrusy, které přečnívají ze stolu, pes může za ně tahat, dokud ubrus nesesune ze stolu. Boty a oblečení zavírejte do skříní. Štěňata strašně ráda koušou když se nudí. Kupte jim hračky, aby vám nerozkousávaly vaše věci.

štěně na dvorku

Ujistěte se, že dokážete váš dvůr a zahradu uzavřít tak, že se štěně nedostane ven. Zkontrolujte díry v plotě, bezpečné zavírání brány. Dejte si pozor, na pěstování jedovatých rostlin, které může štěně rozkousat. Postarejte se o to, aby měl pes po celý den dostatek čerstvé vody a netrpěl tak dehydratací.

Výcvik psa

Mít dobře vychovaného psa, je v dnešní společnosti víc než nutnost. Cesta k výchově je dlouhá, ale zábavná. Vy jste zodpovědni za chování psa, proto by jste se měli postarat o to, aby byl dobře vycvičený.

Cvičení psa je pro vás i psa velká zábava a také přínos. Pomůže vám k porozumění vašeho psa a pes si zapamatuje, že jste společníci. Mezi váma se vytvoří vztah s jasnou komunikací. Komunikace je základ.

Tipy k dobrému výcviku:

- výcvik je jako hra

- pochvalte psa. Chvalte ho za každý dobře splněný úkol nebo jenom snahu.

- snažte se vytvořit pozitivní atmosféru,aby pes zjistil, že jste kamarádi a může vám věřit

- staré výcviky vyvolávají v psovi zbytečně moc strachu a to se přenáší do jeho dalšího života.Sami přece nechcete, aby z vás měl pes strach.

- načasujte si dobře pochvalu za splněný úkol. Chválit musíte bezprostředně po splnění úkolu, jinak si pes neuvědomí, za co ho to chválíte.

- můžete začít společně se psem navštěvovat výcvikové školy. Instruktor dohlédne na správný vycvik. Ve skupině si společně oba uvědomíte, že jste tým.

Štěňátko nemůže do 4 měsíců řídit a ovládat svůj močový měchýř. Buďtě trpěliví a snažte se mu porozumět. V žádném případě nestrkejte do loužičky psovi čumák. Jedinné, co tím u pejska dosáhnete je stres a celý výcvik venčení se protáhne.

Načasování výcviku je velmi důležité. Pes musí být na výcvik fyzicky připravený. Nechtějte po něm, aby cvičil těsně po jídle nebo aby musel k vůli výcviku opouštět svou oblíbenou hračku. Pes se musí na výcvik soustředit, musí ho brát jako hru.Snažte se zabránit tomu, aby štěně bralo výcvik tak, že jste ho odtrhli od něčeho zábavnějšího.

Psí známka - identifikace psa

Nezapomeňte psa přihlásit na příslušný úřad a pořídit mu psí známku. V případě, že by se zaběhl, bude jeho návrat domů rychlejší.

Stejně důležité je navštívit veterináře, který psa prohlédne a naočkuje. Veterinář si vede v evidenci jeho očkování a prodělané nemoci. Při problémech (např.:útěk z domova nebo pokousání), kdy musíte předkládat doklady o očkování psa, si ušetříte spoustu problémů.Za neočkovaného psa můžete dostat pokutu.

Také existuje pojištění, které vás uchrání před riziky, které může pes napáchat. Nejedná se jenom o pokousání cizí osoby, ale také o škody na cizím majetku. Pojištění není zas tak nákladné, aby se nevyplatilo.

Zdraví

To, že zajdeme k veterinářovi jednou za rok, neznamená, že tím péče o zdraví pejska končí. Nezapomeňte psa koupat, kartáčovat (hlavně v letním období), čistit mu uši. Pozor na blechy, zvláště, pokud pes žije na zahradě. Veterinář vám poradí s vhodným přípravkem, který působí jako prevence proti blechám.

Výživa

Jaké jído je nejvhodněší? Suchá strava, konzevy nebo syrová?

Základní předpoklad psí stravy je vyváženost vitamínů,minerálů a živin. Strava musí být pestrá a musí obsahovat vše, co potřebuje pes pro správný růst a zdraví.

Jestliže koupíte stravu v obchodě, ať už sušenou nebo v konzervě, tak si můžete být jisti, že psovi dáváte vše, co potřebuje. Vaše jediná starost potom je, jakou značku má pes nejraději. Když se rozhodnete stravu připravovat sami, musíte si sami hlídat i její vyváženost.

Jak často krmit?

Malé štěňátko se krmí třikrát denně. Dospělý pes dvakrát nebo jednou denně. Záleží na tom, jak si psa naučíte.

TOPlist
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář