Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ryby

17. 8. 2006

Ryby

Thumbnail (pic/galerie/Ryby/_thb_corydoras-paleatus-dorustajici.jpg) Thumbnail (pic/galerie/Ryby/_thb_fantom_cerny2.jpg) - Thumbnail (pic/galerie/Ryby/_thb_poecilia-retikulata-02.jpg) -

Jaké ryby si mám pro začátek pořídit?

Nějaké menší nenáročné druhy - živorodky, pancéřníčky, tetry. Nekupujte jen jednu rybu daného druhu, ale alespoň malé hejno 5-10 ks, pokud nejsou agresivní vůči vlastnímu druhu. Před nákupem si zjistěte, do jaké velikosti ryby dorostou, aby pro ně v dospělosti nebylo Vaše akvárium malé.

Kolik ryb můžu dát do akvária?

Obecně platí 1cm rybí délky (v dospělosti!) na 1 litr vody nebo také 5 litrů na 1 menší rybu 10 litrů na větší.

Thumbnail (pic/galerie/Ryby/_thb_tetra_neonova1.jpg) - Ačkoliv tato neonka vypadá jako namalovaná, její podivné barvy jsou způsobené bleskem. Thumbnail (pic/galerie/Ryby/_thb_tetra_neonova2.jpg) -

Můžu ryby ihned po nákupu vpustit do akvária?

Ano, ale bez několikatýdenní karantény riskujete zavlečení infekce a parazitů. Ryby nedávejte do akvária přímo, ale otevřete transportní pytlík, ohrňte okraj a nechte ho plavat na hladině (můžete přichytit količkem na prádlo ke stěně akvária). Počkejte, než se vyrovná teplota vody v pytlíku s teplotou v akváriu a začnětě postupně nalévat do pytlíku vodu - ryby si pomalu přivyknou na rozdílné parametry vody. Nakonec ryby přelovte z pytlíku - vodu nelijte do akvária

Musím z akvária vylovit uhynulou rybu?

Ano, čím dříve, tím lépe, jinak se začne rozkládat a zbytečně zhoršovat kvalitu vody v akváriu. Navíc pokud ryba uhynula vlivem nemoci nebo parazitů, odstraníte tím velký zdroj nákazy (jinak ji sežerou ostatní ryby - někdy mě předběhnou, takže již není co vylovit).

Poecilia reticulata - samečci (paví očka, gupky)
(samečci)

Poecilia reticulata - samečci (paví očka, gupky)
(samičky

Jak často mám krmit ryby?

Ideální je několikrát denně v malých dávkách - v přírodě ryby také přijímají potravu průběžně.

Kolik krmení mám rybám dát?

Malé množství - tolik co ryby sežerou během několika minut. Důležité je, aby se ve vodě nepovalovaly zbytky, které ryby již nechtějí, protože se začnou postupně rozkládat ve vodě nebo zapadnou do dna, kde hnijí. U větších tablet na dno pro krunýřovce nebo pancéřníčky je to samozřejmě jiné - obvykle trvá mnohem déle, než ryby tabletu zkonzumují.

Rostliny

Nerostou mi v akváriu rostliny, co s tím?

Na takto obecně položenou otázku neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpověď. Zkuste zvýšit intenzitu osvětlení, přihnojovat hnojivy pro růst akvarijních rostlin, dadatečně obohacovat vodu oxidem uhličitým, snížit proudění vody v akváriu, snížit výkon příliš silného filtru (na 1*obsah akvária za hodinu), zjistit si nároky Vašich konkrétních rostlin, eventuelně si pořídit nenáročné druhy.

Rostliny uhnívají u dna, proč?

Především si zkontrolujte, zda nedochází k hnilobným procesům ve dně - důkladně odkalte dno a pokud ucítíte hnilobný pach, možná jste práve odstranili příčinu. Dalším důvodem může být příliš slabé osvětlení, které nedostatečně prosvítí spodní vrstvy akvária a je tak pravděpodobnou příčinou špatného růstu rostlin obecně (u mě pomohlo zvýšení výkonu světla - přidání dalších zářivkových

Thumbnail (pic/galerie/Rostliny/_thb_echinodorus-major-novy-list.jpg) Thumbnail (pic/galerie/Rostliny/_thb_didiplis-diandra-bublinky.jpg) - Zde jsou dobře vidět unikající bublinky plynů z poškozené rostliny (možná i kyslík). Thumbnail (pic/galerie/Rostliny/_thb_sagittaria-platyphilla-02.jpg) Thumbnail (pic/galerie/Rostliny/_thb_didiplis-diandra-bublinky2.jpg) - Opět bublinky, tentokrát jsou však způsobené čerstvou neodplyněnou vodou při výměně části vody v akváriu.

V rostlinách se dělají díry, co s tím?

Pravděpodobně máte v akváriu přemnožené plže - opakovaně je vysbírávejte, dokud jejich množství nebude na rozumné míře, nepřekrmujte (nadbytek zbytků potravy ve dně podpoří přemnožení plžů a jiných bezobratlých potvor ve dně).
Pokud se listy jako by rozpadají a lze vidět pouze jejich síťovinu/žilnatinu, nejspíše Vám je ožírají sumečci.

Technika

Jak velké akvárium si mám pořídit?

Záleží na množství a druhu ryb, které chcete chovat. V každém případě se snažte pořídit akvárium o objemu alespoň 50 litrů. Pokud máte ale dost peněz, nic Vám nebrání pořídit si i několikasetlitrové akvárium - jeho údržba bude relativně jednodušší, náklady na provoz výrazně vyšší (světlo, topení).

Musí mít akvárium tvar kvádru?

Ne, záleží na Vás. Pokud budete chtít netradiční tvar, zamyslete se nejdříve nad účelností a estetičností daného řešení. Nezapomeňte, že stejně jako jiné akvárium, budete muset i toto pravidelně udržovat (čištění skel, odkalování, sázení rostlin apod.)

Jaký filtr mám koupit do akvária?

Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět - problematika filtrace akvária je často diskutované téma. Podle investice můžete pořídit buď vnější nebo vnitřní filtr, poháněný čerpací hlavou nebo vzduchovacím kompresorem. Velikost filtrační náplně by měla být v ideálním případě kolem 3-5% objemu akvária, což ovšem vnitřní power filtry nesplňují a pokud ano, mají příliš vysoký průtok. Ten je pro růst rostlin optimální 1-krát objem akvária za hodinu, pro náročnější ryby i několikanásobek objemu akvária za hodinu.

K čemu je ve filtru dobré aktivní uhlí?

Aktivní uhlí dávají často výrobci k filtrům, kvůli nízké ceně a efektu, že od nich něco dostanete navíc. Málo kde však napíší, že je zbytečné ho ve filtru stále používat. Aktivní uhlí se hodí k odstranění některých chemických nečistot z vody jako jsou zbytky léčiv atp. Dále může být výhodné jeho použít při zakládání akvária, kdy pomůže chemicky i mechanicky rychleji vyčistit vodu. Po určité době (dny - týdny) dojde k nasycení uhlí a je nutné ho vyndat, jinak dojde k uvolňování v něm nashromážděných látek zpět do vody. Navíc má příliš malé póry, než aby se v něm dokázaly usadit nitrifikační baktérie, takže jeho dlouhodobé používanání je nejen zbytečné, ale i nevhodné.

Voda

Jak často by se měla vyměňovat část vody v akváriu?

Záleží na objemu akvária a hustotě rybí osádky. Pro menší akvária asi 1-krát týdně, pro větší akvária (cca. 100 lirů a více) se může interval prodloužit na dva i více týdnů (pokud ovšem není akvárium přerybněné a je v něm nastolena alespoň základní biologická rovnováha).

Kolik vody bych měl(a) vyměnit?

Kolem 1/3 objemu akvária. Menší množství nemá smysl, pokud se výměna neprovádí velice často, větší množství může příliš rozhodit podmínky v akváriu.

Celkový pohled na naše akvárium

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hmmm

(Robin, 23. 8. 2007 17:31)

proc tu neni co ryby zerou?